Ekonomi

Mehmetçik’e yeni yol arkadaşı! En yeni kaideler için üretildi

İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF), gözler uçaklar, tanklar, insansız hava araçları ve deniz platformları gibi dev işlerde olsa da güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda küçük ama çok kritik işler dikkat çekiyor.

SİSTEMLER İLE İHTİYAÇLARA UYGUN TESTLER ÜRETİR

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberine göre; Bu çalışmalardan biri de BİTES imzasını taşıyan Keçi isimli robot köpek. Bu kavram ‘yeni’ olmasa da bu robotik platformların savaş alanında oynadığı kritik roller son dönemlerde artmaktadır. Türk savunma sanayii de ilgili güvenlik kurumlarının taleplerine göre geliştirdiği sistemler ile ihtiyaca yönelik çözümler üretmektedir.

TÜRKİYE’NİN ARAZİ YAPISINA EN UYGUN KONSEPT

BITES Genel Müdürü Uğur Coşkun, platformla ilgili bilgiler paylaşırken önce farklı bir detaydan bahsediyor. Bugüne kadar bazı insansız araçların paletli ya da tekerlekli yapılarda bulunduğunu hatırlatıyor ve yaptıkları testlerde bu tipin aslında Türkiye’nin coğrafi özelliklerine pek uygun olmadığı kanaatine vardıklarını açıklıyor. Denemelerde en olumlu sonuçları dört ayaklı sistemlerde aldıklarını söyleyen Coşkun ve Keçi’yi buna göre tasarladıklarını belirtiyor. Dört ayaklı yapısı, Keçi’yi sarp arazilerde, uçurumlarda ve hatta en güçlü dağlık bölgelerde görevini başarıyla tamamlayan bir oyuncuya dönüştürür.

25 KG YÜKÜ İKİ SAATTE TAŞIYABİLİR

Bu tıbbi platformların birden fazla görevi üstlenebileceğini biliyoruz… Uğur Coşkun’a keçinin imkan ve kabiliyetlerini soruyoruz… Keçinin anlık 80 kilo taşıma kapasitesi olduğuna dikkat çekiyor. Üzerine 25 kiloluk faydalı bir yük yüklerseniz, Keçi onu iki saat boyunca istediğiniz noktaya götürebilir. Coşkun, keçinin suda ve çamurda rahatlıkla yol alabildiğini belirterek, “Karşılaştığı diğer bazı coğrafi engelleri de aşabilen bir üründen bahsediyoruz. Otonom robot köpek olarak tanımladığımız Keçi’yi sahada güvenlik güçlerimizle birlikte çalışabilir hale getireceğiz. Keçi, askerimizin bir nevi ‘meslektaşı’ olacak” diyor.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu