Ekonomi

EPDK serbest piyasada elektrik tavan fiyatını indirdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tavan fiyatlarında indirime gitti.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, “Elektrik piyasamızda fiyatlardaki düşüş eğilimi devam ediyor. Kurulumuzca alınan karar ile serbest piyasada 4200 TL/mwh olan elektrik tavan fiyatını 3650 TL/mWh’e indirdik. Böylece özellikle serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketen sanayi kuruluşlarında elektrik maliyetinin Şubat ayı itibarıyla yüzde 12 oranında düşmesini bekliyoruz.”

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu, yılın başında serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye indirmiş, böylece elektrik fiyatının yüzde 10 ila 15 oranında düşeceğini açıklamıştı. özellikle serbest piyasada satılan elektrik üzerinden elektrik tüketen sanayi kuruluşlarında. Piyasadaki fiyat hareketlerini titizlikle izleyen EPDK bugün yeni bir karar aldı.

“Olumlu yansıyacak”

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, elektrik üretim maliyetlerindeki düşüşün piyasaya olumlu yansımaya devam ettiğini söyledi. Fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiklerini ve ivedilikle piyasaya yansıttıklarını vurgulayan Yılmaz, maliyet bazlı düşüş trendinin devam etmesini beklediklerini açıkladı.

Tarifelerin hesaplanmasında en değerli kalem olan serbest piyasa fiyatlarındaki düşüşün sadece serbest tüketici odaklı değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, düşüş trendinin tüm tüketici kümelerinin tarifelerine olumlu yansıyacağına işaret etti. .

Azami uzlaşma fiyatı sisteminin oluşturduğu havuz ile tüm tüketicileri savunmaya devam ettiklerini belirten Yılmaz, “Bunun yanında maliyet kaynaklı indirimler elbette çok değerli. Piyasalardaki maliyet kaynaklı bu düşüş öncelikle sanayiye doğrudan yansıyor. Tüketimi yüksek tüketici kümelenmesi ama devam etmesini öngördüğümüz bu gerileme süreci devam ettikçe çok kısa sürede tüm tüketicilerimize yansımasını göreceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu