Haber

Elektrik fiyatları güneş panellerine olan talebi artırıyor

Küresel elektrik krizi elektrik fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Fatura masrafından kurtulmak ve sürdürülebilir bir yaşam yaratmak isteyenler çözümü güneş enerjisinde buluyor. Bağımsız enerji danışmanlık şirketi Piagrid.com tarafından yapılan analiz, internette güneş enerjisi aramalarının 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bunların arasında ise konut çatı fiyatını yükseltmek için güneş enerjisi konusunda bilgi almak isteyenlerin yüzde 40 ile en büyük paya sahip olduğu, bunu arazisini güneş enerjisi santraline dönüştürmek isteyenlerin izlediği kaydedildi. %38 ile..

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan elektrik krizi her geçen gün büyürken elektrik fiyatları da artıyor. Statista’nın açıkladığı verilere göre vatandaşların vergiler dahil elektriğe en yüksek fiyatı ödediği ülkelerde ilk sırada Danimarka ve Almanya gelirken, onu İspanya, İngiltere ve İtalya izliyor. Altyapı, coğrafya ve siyasi konulara bağlı olarak elektrik fiyatlarının getirdiği yükten kurtulmak, sürdürülebilir ve ferah bir yaşam yaratmak isteyenler çözümü güneş enerjisi panellerinde buldu. Bağımsız enerji danışmanlığı firması Piagrid.com tarafından yapılan analiz, güneş enerjisi için İnternet aramalarının 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Güneş enerjisine ilgi bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı

Birçok ülkede enerji fiyatlarının yüksek seviyeleri, hem tüketicileri hem de sanayicileri sürdürülebilir bir kaynak olan güneş enerjisine yönlendirmektedir. Piagrid.com’un araştırmasından elde edilen bilgilere göre 2022 yılında güneş enerjisine olan ilginin bir önceki yıla göre %30 arttığı, evlerinin çatısını yapmak için güneş enerjisi hakkında bilgi almak isteyenlerin dikkat çektiği kaydedildi. Daha pahalı konutlar %40 ile en büyük paya sahiptir. Sıralamayı %38 ile güneş enerjisi santrallerine değiştirmek isteyenler takip ederken, en çok araştırılan konular ise elektrik üsleri ve teşvikler ile konutlarda güneş paneli fiyatları oldu. Güneş paneli talebinde konut ve güneş enerjisi sahası oluşturmak isteyen yatırımcıları %15’lik pay ile KOBİ’ler ve sanayiciler, %6’lık pay ile tarım ve hayvancılık işletmecileri takip ediyor.

“Enerjide kendi kendine yeten bir ülke olmamız şart”

Tüketicilerin güneş panellerine olan ilgisinin yüksek olmasına rağmen artan fiyatların tüketiciyi düşündürdüğünü ve harekete geçmekte yavaşladığını belirten Piagrid.com Kurucusu Dr. Gökçe Tekin Turhan, konuyla ilgili niyetini şu sözlerle paylaştı: “Baktığımız zaman Ülkemizde de enerji arzı ve fiyatları konusunda küresel tabloya benzer bir tabloyla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin dış ticaret açığındaki en büyük kalemin enerji olduğunu görüyoruz. Bu açığı kapatmak için enerjide kendi kendine yeten bir ülke olmamız gerekiyor” dedi.

2022’de güneş enerjisi teşvik paketleri talebi ikiye katladı

Hizmetlerine yeni başlamış bir firma olmalarına rağmen internet aramaları ile firmalarını bulan kişi ve kurumlardan yoğun talep aldıklarının altını çizen Prof. Gökçe Tekin Turhan, “Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji yatırımlarında tüketici talebinin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Bu kişilerin bir kısmı yüksek elektrik faturalarının yükünden kurtulmak isterken, bir kısmı da güneş enerjisini bir yatırım fırsatı olarak görüyor. Bu fırsatçı talepleri yatırıma dönüştürmek için daha kolay ve daha ucuz finansman seçeneklerinin ve altlıkların sağlanması kritik öneme sahiptir. Örneğin Şubat ve Mart aylarında hayata geçirilen teşvik uygulamaları, güneş enerjisine olan talebin iki kat artmasına neden oldu. Yeni teşvik paketleri oluşturarak harekete geçmek, yenilenebilir enerji yatırımlarına ivme kazandıracaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu