Haber

Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Beklentilerini Açıkladı: Cumhurbaşkanı Kavcıoğlu’nun Sert Sözleri Sitem Doluydu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023-2 Enflasyon Raporu sunumunda Önder Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, ekonomideki görünümü değerlendirirken enflasyon beklentilerini, stratejilerindeki ‘başarıları’ anlattı. KKM ve Liraizasyon ile ilgili soruları yanıtladı.

TCMB enflasyon beklentilerinde değişiklik yapmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon beklentilerini değiştirmedi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘Enflasyon Raporu 2023-II’ sunumunu gerçekleştirdi.

2023 sonunda enflasyonun yüzde 22,3 olacağını söyleyen Kavcıoğlu, 2024 sonunda yüzde 8,8 olacağı iddia ediliyor. Bir önceki enflasyon beklentisi de aynı seviyedeydi.

Kavcıoğlu, “Yüzde 70 olasılıkla enflasyon oranı 2023 sonunda yüzde 18,1 ile yüzde 26,5 (orta nokta yüzde 22,3), 2024 sonunda yüzde 4,0 ile yüzde 13,6 (orta nokta yüzde 8) arasında olacak. 8) olacağı tahmin ediliyor.’ söz konusu.

Bilgilendirme toplantısında açıklama ve sunum yapan Kavcıoğlu, soru cevap kısmına geçti.

Yılın ikinci yarısında beklentilerin düzeleceğini, dün TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri paralelinde enerji ve gıda fiyatlarında iyileşme olacağını belirten Kavcıoğlu, para politikasında “destekleyici” olacaklarını vurguladı. KKM ve liralaştırma stratejileri “başarılı”.

Türk Ekonomi Modeli ve faiz politikaları ile enflasyondaki “sapmanın” doğru iletişim ile “tüm paydaşların” düzeltilmesini sağlayacağının da altını çizdi.

Kavcıoğlu’nun basına yaptığı açıklamalarda, “Merkez Bankası ile ilgili, dövizle ilgili o kadar olumsuz haber var ki bunlar çok doğru değil ama dövizdeki denge devam ediyor ve edecek buna rağmen KKM’de istikrar devam ediyor, iyilik devam ediyor. hane sayısı devam ediyor.” Bankacılık sektöründe sistemin çalıştığını ve her şeyin yolunda olduğunu söyledi.

Kavcıoğlu, “Liraizasyon stratejisi başta olmak üzere politikalarımızda rastgele bir değişiklik yok ve diğer politikalarımız aynı şekilde devam edecek.”

haber-arsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu