Ekonomi

Kış lastiği zorunluluğunun kaldırılmasıyla otomobil lastiği mağazalarında hareketlilik devam ediyor

Türkiye’de ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulamasının sona ermesiyle otomobil lastiği mağazalarında hareketlilik devam ediyor. Uzmanlar, sıcak havalarda kış lastiği kullanımının kazalara neden olabileceğini söylüyor.

Ticari araçlar için 1 Aralık’ta başlayan kış lastiği zorunluluğu, 5 aylık sürenin ardından 1 Nisan’da sona erdi. Ticari ve özel araçlarında kış lastiklerinin sökülmesi ve yaz lastiğine dönülmesi oto lastikçilerinde hareketlilik yaratıyor.

“Sürüş, güvenlik ve konforda sorunlara neden olabilir”

Sinop Küçük Sanayi Sitesi’nde oto lastik tamircisi Hasan Üçoğlu, kış lastiğinin yazın daha çok kazaya neden olduğunu belirterek, “1 Aralık’ta başlayan kış lastiği zorunluluğu 1 Nisan itibarıyla kalktı. Artık araçlar hep değişiyor. kış lastikleri yaz aylarında sürüş, güvenlik ve konfor açısından sorun yaratabiliyor bu nedenle müşterilerimiz gelip yazlık lastiklerle değiştiriyor.Yakıt tüketimini boşa çıkardığı için fren aralığını uzatıyor ve kazaya sebebiyet verebiliyor. Yaz lastiği ile kış lastiği 100 kilometre hızla 100 kilometrede duramaz, bu yüzden kaza yapmayın. Riski artırıyoruz” dedi.

“Bize de ceza”

Araçların kış lastiklerini değiştirdiğini söyleyen Fuat Dağ, “Yaz lastiklerimizi takıp kullanıyoruz. Çok yumuşak olduğu için soğukta bile yumuşak kalıyor, o lastik yazın bile hem daha çabuk eriyor hem de çok sert oluyor. ıslak zeminde kaygan o yüzden yazın kış lastiği kullanmayalım ben ekipman taşırım samsuna giderim zaten kış lastiği olmadan çıkılmaz ceza var ama ceza bize devlet ‘Sağlığınız için sizi korumak zorundayım’ diyor. Biz buna uyarız” dedi. – SİNOP

camliyaylahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu