Haber

İzmit Körfezi’nde Özel Şahısların Yüzme Başarısı

İzmit Körfezi’nin iki yakasını buluşturan açık yüzme yarışına katılan Er Ferdi Cenk Keçoğlu, 2 bin 650 metre yüzdü. Özel sporcu “Helal olsun Cenk” alkışlarla karşılandı. Bedensel engelli yüzücüler Ömer Kalay ve Önder Coşkunarslan tüm engellere karşı yüzerek büyük beğeni topladı.

‘Körfezin İki Yakası Buluşuyor’ Ulusal Açık Deniz Yüzme Yarışları dün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük Belediyesi ve Derince Belediyesi’nin katılımıyla gerçekleştirildi. 600 sporcunun katıldığı yarış, Derince Plajı’ndan başlayıp Gölcük ilçesindeki Değirmendere Çınarlı Plajı’nda sona erdi. İzmit Körfezi’nin iki yakasını buluşturan sporcular, 2 bin 650 metreyi yüzdü.

Müsabakalara bedensel engelli Ömer Kalay (44) ile Önder Coşkunarslan (49) ve özel sporcu Cenk Keçoğlu (22) da katıldı. Sporcular tüm engellere karşı tam anlamıyla yüzerek takdir edildi.

“Kendimi parçaladım”

Cenk yüzerken annesi Kübra Keçoğlu heyecanla kıyıda oğlunu bekledi. Zaman zaman nefeslerin tutulduğu Çınarlı Plajı’nda özel sporcunun “Helal olsun Cenk” alkışlarla karşılandı. Gurur ve heyecan içinde yaşayan anne Kübra Keçoğlu, “Cenk açık deniz yüzücüsü. İlk defa bu kadar akıntılı ve dalgalı bir denizle karşılaşıyor. Kendimi paramparça ettim. O yapmıyor” dedi. Hiçbir şeyi kabul etmesin, bitirmesi gerekecek” dedi.

Cenk Keçoğlu’nun 15 yaşında yüzmeye başladığı öğrenildi.

“Engelli arkadaşlarım hayata tutunsun”

20 gün sonra İstanbul Boğazı’nda yüzeceğini söyleyen Ömer Kalay, Körfez’in İki Yakası Buluşma Yarışı’nın kendisini eğittiğini kaydetti. 16 yaşında trafik kazası sonucu sağ ayağını kaybettiğini belirten Kalay, “Yüzmeye çok sonra başladım. Geç kaldık ama ‘Hiçbir şey için geç değil’ sözü çok doğru. Yüzmeye başladım. 30 yaşımdayken.Yurt içi ve yurt dışında bir çok yarışa katıldım.Keşke daha erken başlasaydım diyorum.Hiçbir yarışımı bırakmadım ve diskalifiye olmadım.Engelli arkadaşlarım hayata tutunsunlar. Sporla tutunsunlar. Yüzme olmayabilir ama rastgele bir branş olabilir. Hayata bununla tutunsunlar” diye konuştu.

“Güzel bir yüzme organizasyonuydu”

Programın keyifli geçtiğini dile getiren Önder Coşkunarslan, “Hiçbir zorluk yaşamadım. 2 hafta önce Büyükçekmece’de daha güçlü bir parkurda yüzdüm. Orası daha keyifli bir parkurdu. Keyifli bir yüzme oldu diyebilirim.” ayarlama.”

15 yaşında kolunu kaybettiğini vurgulayan Coşkunarslan, “Yüzmeye 1,5 yıl önce başladım. Bu tür düzenlemelerin artmasını ve engelli vatandaşları bu düzenlemelere katılmaya teşvik etmek isterim.” – KOCAELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu