Haber

Hollanda Kralı Willem-Alexander: “Noel endişelerin gölgesinde geçiyor”

Hollandalı hükümdar Willem-Alexander, klasik Noel konuşmasında, bu yıl Noel’in ekonomik sorunlar, iklim değişikliği ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle “endişelerin gölgesinde kaldığını” söyledi.

Willem-Alexander, Noel konuşmasını idari başkent Lahey’deki Kraliyet Sarayı’ndan yaptı ve içinde yaşadığı sıkıntılara dair mesajlar verdi.

Kral Willem-Alexander, ekonomik sorunlar, iklim değişikliği ve Ukrayna’daki savaşa atıfta bulunarak, “Noel endişelerin gölgesinde geçiyor” dedi. söz konusu.

İnsanların faturalarını ödeme, ev bulma ve işlerinin geleceği konusunda endişeli olduklarını anlatan Willem-Alexander, “İklim değişikliğinin getirdiği sorunlar bizi nasıl bir dünyada yaşamak istediğimiz konusunda köklü seçimler yapmaya itiyor. ” dedi.

Willem-Alexander, Ukrayna halkının zor zamanlarda örnek alınabileceğini düşündüğünü belirterek, “Ukraynalılar, Rusya’nın acımasız savaşına 10 aydır cesaret ve birlik olarak direniyor.” terimleri kullandı.

Kral Willem-Alexander, Noel’in Ukrayna halkına barış getirmesini diledi.

“Uzun bir yolun başlangıcı”

Kral Willem-Alexander, 19 Aralık’ta hükümetin ülkenin kölelik tarihi için resmi özür dilemesi için “uzun bir yolun başlangıcı” kelimesini kullandı.

Kendisinin ve eşinin kölelik kurbanlarının çektiği acıları birçok platformda dile getirdiklerini belirten Willem-Alexander, 2023’ün köleliği anma yılı olması nedeniyle dikkatlerin çekilmeye devam edeceğini vurguladı.

Geçmişte yapılan hatalardan Hollandalıların sorumlu tutulmaması gerektiğine dikkat çeken Willem-Alexander, “Tarihimizle yüzleşerek ve köleliğin bir insanlık suçu olduğunu kabul ederek ortak bir geleceğin zeminini hazırlıyoruz.” dedi.

Kral Willem-Alexander, Hollanda Noel tatilini kutlayarak konuşmasını şair-yazar Marieke Lucas Rijneveld’in bir şiirinden alıntı yaparak bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu